SES EĞİTİMİ

Sesinizi dinleyiciyle tanıştırmanın tam zamanı...

Şan, kısaca ses eğitimi neticesinde güzel şarkı söylemek sanatıdır. Burada önemli olan sesinizi sağlıklı bir şekilde kullanabilmektir.
Doğru bir ses eğitiminin temel hedefide budur. Ses Eğitimi beraberinde doğru nefes almanın ve doğru konuşmanın da öneminin altını çizer, hedeflerinin arasında bu iki önemli unsuru da barındırır. Dolayısıyla güzel şarkı söyleyebilmenin yanısıra etkileyici ve doğru tonlamalarla konuşabilmenin en sağlıklı yolu da temel bir işitme ve ses eğitiminden geçer.

Sesini ister doğru şarkı söyleyebilmek, ister doğru iletişim kurabilmek amacıyla kullanmak isteyen tüm bireyler donanım olarak iyi bir sese, yani ses organlarına sahip olsalar bile, eğer teknik anlamda yetersiz ve işitsel olarak da gelişmiş bir duyuma sahip değilseler, seslerini doğru bir şekilde kullanamazlar. Sesimizi bir enstrüman olarak ele alırsak ki öyledir. Tüm enstrümanlar arasında en zor olanlarından başlıcalarındandır. Çünkü ortada dokunup, görülebilecek bir materyal yoktur. Bu noktada ses eğitimindeki gelişimi Teknik Gelişim ve Fizyolojik Gelişim olarak ikiye ayırabiliriz.

Teknik Gelişim;  Ses vücudumuzun temel ve yaşayan bir parçasıdır. Ses telleri, aslında iki parça beya kas gurubudur ve vücudumuzdaki tüm diğer kaslar gibi gelişebilir. Öncelikle esnemiş bir beden ve rahatlamış tüm kas guruplarının, sesi öncelediği streching çalışmalarının peşi sıra; doğru nefes kullanımının doğallaşması ile ses tınısının, gürlüğünün, aralığının ve kişinin kendi ses potansiyeline ait bir repertuarın oluşturulmasının hedeflendiği çalışmalar sürecidir Sesin Teknik Eğitimi. Sonuçta doğal olana en yakın ses kullanımını kolaylaştırmak ve bu kolaylık konforu ile bir yaşam hedefleyen şarkıcılarda, oyuncularda kısacası ses ile soluk alan herkeste sesin teknik eğitimi zorunlu hale gelir.

Fizyolojik Gelişim;  Ses, bireyin kendi ses kaslarının yapısı, nefes bölgelerinin ve ses organlarının (kulak, burun, boğaz) öznelliği ve elbette anatomik olarak yaşıda göz önünde bulundurularak eğitilmesi gereken bir yaşayan organizmadır. Öyle ise; böyle müzikal bir eğitim yolculuğunun başrol oyuncusu yani özneside eğitim alan kişidir. Burda hedef, kişinin kendine ait olan gelişim yolculuğunun rotasını çizebilmektir. Neticede gelişim, öğrencinin algılama düzeyinden tutunda uyum sağlayabilme potansiyelinin etkinleştiği bir çok parametreye gereksinim duyar. Ses Eğitimi alan kişinin fizyolojik özlekkliklerinin potansiyeli eğitimin bu ayağının ne olacağını belirler.

 

ŞAN - VOKAL KURSLARIMIZ


"Güzel bir ses, tanrı armağanıdır."   R.Schumann

Tamamen kişiye özel programlarla sürdürülen Ses Eğitimi (Şan) kurslarımıza katılabilmek için öncelikle ücretsiz olarak sunulan ortalama 30 dk. süren Müziksel İşitme ve Ses Değerlerinizin kontrol edildiği tanışma derslerimize katılmanız gerekmekte. Devamında bu dersteki durumunuza ve sesinizi kullanmak istediğiniz alana göre size özel hazırlanan programlara kayıt yaptırabilirsiniz.

Ücretsiz tanışma dersleri için 418 18 31 veya 532 447 79 39 nolu telefonlarımızdan randevu almayı unutmayın.


VOKAL KOÇLUĞU KURSLARI

Hedefiniz sahnede olmak mı? Tamda sizin için hazırlanmış bir eğitim. Müziksel İşitmeden, Sahne üzerindeki duruşunuza kadar her detayın düşünüldüğü ve ders içeriğinin kişiye özel olarak düzenlenendiği bir program.

GÜZEL ŞARKI SÖYLEME KURSLARI

Amacınız sesinizi doğru kullanmak mı? İçerisine ön kulak eğitimin de dahil edildiği, öğrencinin söylemekten keyif alacağı ve kişisel beğenilerinin ön planda tutularak oluşturulan özel seçkiler eşliğindeki ses eğitimini hedef alan bir ders programı.

OPERA SOLİSTLİĞİ KURSLARI

Arya'ları ve Lied'leri seslendirmek mi? Ses tonunuza göre hazırlanmış seçkilerle sunulan ve içerisinde müziksel işitmeden sahne çalışmalarına kadar bir çok eğitimin bulunduğu, sizi operaya ve müzik okullarının şan bölünlerine taşıyabilecek bir program.

 

ŞAN ÖĞRENCİLERİ VİDEO GALERİSİ

Şan Bölümü öğrencilerimizin ders ve etkinliklerde çekilmiş video örnekleridir..

Barış Özabay

Eda Eminoğlu

Ece Peri


Eda Eminoğlu

Khosro Amiri

Bengisu Balcı