FAZIL SAY'IN KALEMİNDEN

Çalışmak üzerine küçük bir alıntı...

Yazdıklarım bir örnek değildir, öğüt filanda değildir, biraz kendi tecrübelerimden aktarmak, paylaşmak istediklerimdir, Çünkü çalışmak zor konudur...

Her zaman açık zihinle çalışılmalı, bulanık/dertli/gergin bir halde çalısmanın hiç bir yararı yoktur, hatta daha sonraki günler için hiç hesapta olmayan zorlukları çıkarırız, mesela "hata ezberleriz", "hata oturturuz" bunların temizlemesi ise yepyeni bir şeyi öğrenmemden de zordur, o yüzden ,iyi anlarda çalışılmalı.

Müzik yapmak için çalışılmalı, bizler ,enstrüman çalanlar, birer aktarıciyiz, bir bestecinin bir eserindeki duygu ve düşünceleri, ses olarak, muzik olarak, aktaranlariz, dinletenleriz, kendi vücudumuzun dertleri mühim değildir, dertlerle barışık olunmalı, dertleri kabullenmeli, ve bu başka boyut anlayış, "dertlere rağmen" sergisini sunabilmeli.o başka boyut anlayışı, her tür uhrevi sözcük ile dile getirmemiz mümkün, aslında, "ben ve muzik" diye basit bir diyalektikte düşünmeliyiz çalışırken, ellerimizi unutmalıyız, bakın Kant " el beynin uzantisidir" der, ellere bir şey yaptirtmak için ugrasilmamali, eller zaten beyin ne düşünürse beraberinde yapmaktadır, el yoktur, düşünce vardır, düşüncelere yoğunlaşmalı, düşüncelerin temizliğine yoğunlaşmalı. Çalınan parçaları hep analiz etmeli,analiz düşünsel dunyadir, muzik ve matematik iliskisinin salt halidir, sağlam anlaşılmamış bir eseri ellerimize, nefesimize sağlam caldirtamayiz, analizi derin ve yavaş yapmalı,her sesin ait olduğu yeri iyi anlamalı, armoni olarak, form olarak, motif yapısı olarak ( ben renkli kalemler kullanırım analizlerimde) kendinize zaman ayırın, bir enstrümanı çalmak değildir mesele, mesele muzik yapmaktır,mesele bir muzik parçasındaki tüm duygu ve düşünceleri aktarabilmektir, burada enstrüman çalmak ikinci konudur.

 

ENSTRÜMAN KURSLARIMIZ

"Müzik, ruhu kelimelerden daha etkili binlerce şeyle doldurur."   F.Mendelssohn

Müzik, gelişim sürecinde insanı yönlendirmekte ve özellikle bilişsel süreçlerde gelişimini olumlu biçimde etkilemektedir.
Müzik aynı zamanda çocukların sosyalleşmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra müzik, çocukların bilişsel kapasitelerinin gelişiminde oldukça etkilidir ve sosyal etkileşimlerde yer alabilmeleri için bir aracı görevi görmektedir.
Her şeyden önemlisi müzik, sosyal davranış biçimlerinin keşfinde çocuklara riskten uzak bir ortam sağlamaktadır. (Prof. Ian Cross, 2001).


Piyano Kursu

Piyano kurslarımız her yaş grubu için farklı seçilmiş ve dünya genelinde kabul görmüş kaynaklar kullanılarak özel ders seklinde işlenir. Ayrıca müzik eğitiminin vazgeçilmez bir dersi olan solfej dersleri ile de öğrencilerin nota okuyabilme becerileri geliştirilir.

Keman Kursu

Paganini'den tutunda Grapelli, Sarasate, Menuhin gibi bir çok ünlü virtüözün kemanlarından dinlediğimiz o mükemmel tınıları, çocuklar ve yetişkinler için ayrı ayrı programlanmış Klasik (Batı) Keman kurslarımızla hayatınıza katabilirsiniz.

Çello (Viyolonsel) Kursu

Yaylı çalgılar sınıfında ki çello, oldukça etkili bir konçerto ve resital çalgısı olmasının yanısıra; orkestra ve oda müziğinde de oldukça aktif, çok yönlü bir çalgıdır. Geniş ve hâlâ büyümekte olan çello tutkusu, bu çok yönlülüğün ve enstrümanın popülaritesinin bir yansımasıdır.

Klasik Gİtar Kursu

Evrensellliğinden ödün vermeyerek hemen hemen her müzik türüne uyum sağlayabilen bir enstrüman olmasıyla ön plana çıkan gitar doğru teknik ve eğitimle bütünleştirilmelidir. Keyif aldığınız müziğin içerisinde kendinizi bularak bir dünya enstrümanıyla buluşabilirsiniz.

Elektro Gitar Kursu

Bas Gİtar Kursu

Akustik ve Pop Gitar Kursu

Flüt Kursu

Flüt tüm müzik aletleri içerisinde en eski ve geniş alana yayılabilmiş çalgılar arasındaki yerini almıştır. Üflemeli çalgıların ortak noktası olarak nefesin, doğru ve sağlıklı sirkülasyonu sağlayabilmenizi hedefleyen bir ders programı ile başlayan eğitime özel olarak katılabilirsiniz.

Müzik Okulları Hazırlık Kursu

“Özel Yetenek Sınavları” na girecek kursiyerlerimizin, mutlak başarıya ulaşabilmeleri için, kişinin kendi kişisel yetenekleri ve özellikleri doğrultusunda belirlenen akıllıca kurgulanmış stratejiler biçimlediğimiz, kişiye özel “HEDEF ODAKLI” bir eğitim programı.

Vokal Koçluğu Kursu

Hedefiniz sahnede olmak mı? Tamda sizin için hazırlanmış bir eğitim. Müziksel İşitmeden, Sahne üzerindeki duruşunuza kadar her detayın düşünüldüğü ve ders içeriğinin kişiye özel olarak düzenlenendiği bir program.

Güzel Şarkı Söyleme Kursu

Amacınız sesinizi doğru kullanmak mı? İçerisine ön kulak eğitimin de dahil edildiği, öğrencinin söylemekten keyif alacağı ve kişisel beğenilerinin ön planda tutularak oluşturulan özel seçkiler eşliğindeki ses eğitimini hedef alan bir ders programı.

Opera Solistliği Kursu

Arya'ları seslendirmek mi? Ses tonunuza göre hazırlanmış seçkilerle sunulan ve içerisinde müziksel işitmeden sahne çalışmalarına kadar bir çok eğitimin bulunduğu, sizi opera sahnelerine ve müzik okullarının şan bölünlerine taşıyabilecek bir program.

Bateri Kursu

Bateri dersleriyle müziğin içerisinde gizlenen ritmin ayak seslerini tüm hücrelerinizde hissedebilir ve her kick sesinde enerji depolayabilirsiniz. Bagetleri her vuruşunuzda kalbinizin derinliklerindeki seslere yön vererek günün stresinden de sıyrılabilirsiniz.

 

ETKİNLİKLER & HABERLER

Konser, Opera, Tiyatro, Sergi, Dinleti, İmza Günleri...

Ali Baba ve
40 Haramiler

Selman ADA tarafından yazılmış olan eser, Ankara Devlet Oprera ve Balesi Salonunda
23 Kasım 2015'de Pazartesi
Saat : 20.00'de sergilenecek.
Opera, 2 Perde
Süre : 02 Saat 15 Dk.

Kalp
Korosu

Utar ARTUN tarafından yazılmış olan Fantastik Çocuk Oyunu, Ankara Devlet Oprera ve Balesi Salonunda
22 Kasım 2015, Pazar günü
Saat : 11.00'de sergilenecek.
1 Perde / Süre : 50 Dk.

Keloğlan
T.Avangard

Başrolünü drama eğitmenlerimzidemn Şakir GÜVEN'in oynamakta olduğu çocuk tiyatrosu, pazar günleri Saat : 15.45'de Kentpar AVM tiyatro salonunda oynanmakta. Bilet satışları için sanat merkezimize ulaşabilirsiniz.

Kanlı
Nigar

Cem İDİZ'in bu muhteşem Müzikal Komedisi, Ankara Devlet Oprera ve Balesi Salonunda
01 Aralık 2015, Salı günü
Saat : 20.00 sergilenecek.
Müzikal Komedi, 2 Perde
Süre : 2 Saat

İrina
Smitckhova

Rus kökenli ressam Iryna Smitchkova'nın Sulu Boya Resim Sergisi 27 Kasım - 12 Aralık 2015 tarihleri arasında Galeri Soyut A Solanunda gezilebilecek.

Norwegian
Oud

Perküsyon ve ud sanatçısı Yinon Muallem, tuba sanatçısı Daniel Herskedal ve gitarist Arild Hammero'dan oluşan Norwegian Oud, 20 Kasım'da CerModern'de sahne alıyor. Norveç caz ve folk'undan Ortadoğu ezgilerine uzanan doğaçlamalar...

Sanatı
Anlamak

Seminer programı, XIV. yüzyıldan günümüze sanatçıların hayal gücü, sezgi ve düşünceleriyle, Dünya Sanat Tarihi haritasına katkılarının, siyasal, sosyal ve kültürel dinamikler üzerinden incelenmesini, değerlendirilmesini, katılımcılarla birlikte tartışılmasını ve eleştirel metinlerle birlikte okunmasını içermektedir.

Maddalena
Forcella

Maddalena Forcella tarafından hazırlanan “Doğal Boyadan Fırça Darbelerine” sergisi, 22 Ekim ile 23 Kasım 2015 tarihleri arasında Meksika Ankara Büyükelçiliği’nin katkılarıyla CerModern’de açılıyor.